Arrow down

Z myślą o kolejnej zimowej wędrówce: pranie i suszenie kurtki puchowej

W zimne dni nie ma nic lepszego niż ciepła kurtka puchowa. Zapewnia ona przyjemne ocieplenie podczas długich wędrówek. Ten niezwykły element garderoby wymaga specjalnej pielęgnacji. Tutaj dowiesz się, na co powinno się zwrócić uwagę podczas prania i suszenia kurtki puchowej.

 • Kurtka puchowa dobrze ociepla i jest oddychająca. Zapewnia to puchowe wypełnienie z niewielkich elementów kaczego i gęsiego puchu. Jest ono jednakże wyjątkowo wrażliwe i łatwo się zbija, gdy kurtka nie jest odpowiednio prana.

  Podstawowa zasada: należy prać kurtkę puchową rzadziej niż inne używane na co dzień kurtki. Każde pranie w pralce usuwa z puchu część naturalnej warstwy tłuszczu. W wyniku tego z czasem traci on swoją sprężystość i elastyczność. Przed włożeniem kurtki puchowej do pralki należy sprawdzić, czy nie wystarczy jej wywietrzyć. Małe plamy można usunąć z użyciem mydła galasowego.

  Czasami jednakże nie można uniknąć prania kurtki puchowej. Poprowadzimy Cię krok po kroku przez ten proces.

 • Zapoznaj się najpierw z etykietą dotyczącą pielęgnacji kurtki puchowej. Dowiesz się, czy możesz swoją kurtkę w ogóle prać w domu, czy też powinieneś oddać ją do pralni. Jeżeli powinna być czyszczona profesjonalnie, nie jest to związane z samym puchem, lecz z innymi materiałami kurtki. Jeżeli można prać kurtkę w pralce, należy sprawdzić, czy bęben jest wystarczająco duży. Powinien mieścić przynajmniej osiem kilo, ponieważ kurtki puchowe potrzebują dużo miejsca.

  Kurtkę należy prać oddzielnie, aby miała wystarczająco dużo miejsca w bębnie. Zapobiegnie to zgniataniu piórek puchu. Stosuj dobry środek do prania puchu, np. oferowany przez Jack Wolfskin. Opracowany on został specjalnie do tekstyliów z puchem, jest przyjazny dla środowiska i delikatniejszy niż tradycyjne środki piorące. Nie należy używać płynu zmiękczającego do prania kurtek puchowych. Osadza się na puchu i skleja piórka.

 • Jeżeli pralka ma specjalny program do prania puchu, to jest to połowa sukcesu. Jeżeli nie, należy postępować w następujący sposób:

  • Upewnić się, że wszystkie zamki błyskawiczne i zapięcia na rzep są zapięte.
  • Nastawić delikatny program prania w 30 stopniach. W idealnym przypadku program do prania wełny. Łączy on wysoki poziom wody ze zredukowanymi obrotami bębna.
  • Podczas prania kurtka nasiąka wodą. Dlatego ważne jest, by ją odwirować. Jednakże bardzo delikatnie! Całkowicie wystarczy program wirowania z 800 obrotami na minutę. Przy zbyt mocnym wirowaniu delikatne piórka mogą się połamać.
  • Powtórz wirowanie kilka razy, aby usunąć wodę, która została wchłonięta przez kurtkę.
  • Następnie przeprowadzić dodatkowe płukanie czystą wodą, aby kompletnie wypłukać środek piorący.

  Dodatkowa wskazówka: do bębna pralki włożyć dwie czyste piłki tenisowe. Zapewniają one ruch w bębnie i zapobiegają zbijaniu się puchu.

 • Po wypraniu kurtki puchowej podczas jej suszenia należy przywrócić jej sprężystość. Najlepiej suszyć kurtkę puchową w suszarce mechanicznej. Nie masz suszarki? Możesz skorzystać z suszarki u przyjaciół lub krewnych. Alternatywnie możesz skorzystać z suszarki w pralni. Należy pamiętać: suszarka musi mieć pojemność przynajmniej ośmiu litrów.

  • Delikatnie odcisnąć wodę z kurtki i włożyć ją samą do suszarki.
  • Należy włożyć także piłki tenisowe. Pomogą one rozbić i wzbić puch.
  • Kurtkę należy suszyć w średnich temperaturach od 30 do 60 stopni.
  • Co dziesięć minut należy przerywać proces, aby wstrząsnąć wypełnieniem.
  • Suszarka powinna pracować przez dwie do czterech godzin.
  • Po upływie tego czasu sprawdzić, czy kurtka jest sucha i wstrząsnąć ją nieco.
  • W razie wątpliwości można ją jeszcze dosuszyć w suszarce.
  • Następnie kurtkę należy przynajmniej przez jeden dzień wywiesić na powietrzu, zanim czystą i suchą schowasz do szafy.

  Jeżeli masz możliwości wysuszenia kurtki w suszarce mechanicznej, pozostaje wyłącznie suszarka na pranie. Po wypraniu kurtki należy rozłożyć ją na suszarce na pranie. Aby piórka się nie sklejały i by wyeliminować wilgoć, ważne jest, by w pierwszy dzień suszenia wstrząsać kurtką co dwie godziny. Ruch pozwala zapobiec zbijaniu się piórek. W ten sposób kurtka puchowa schnie przez kilka dni.

  Jednakże później jest ona cudownie pachnąca i świeża, a Ty jesteś doskonale przygotowany na Twój kolejny zimowy spacer.

Szukasz kurtki, która jest dopasowana idealnie do Ciebie i Twoich potrzeb?

U nas ją znajdziesz! Tylko kilka kliknięć dzieli Cię tutaj od Twojej idealnej kurtki.

Do wyszukiwarki kurtek