Arrow down

Pranie kurtki przeciwdeszczowej: tak należy postępować z nieprzemakalną odzieżą

Kurtki przeciwdeszczowe mają wiele zalet: są nieprzemakalne, wodoodporne i jednocześnie oddychające. Aby kurtka przeciwdeszczowa zachowała te właściwości, należy ją regularnie prać i impregnować. Nasze wskazówki pozwalają uzyskać najlepsze efekty prania!

 • Tak, wolno – i przede wszystkim należy! W szczególności, gdy nosi się ją często, ważne jest jej regularne pranie. Tylko w ten sposób można usunąć zabrudzenia, plamy z tłuszczu i potu. Jeżeli nigdy nie pierze się kurtki przeciwdeszczowej, po upływie czasu dochodzi do zatkania się porów membrany ochronnej. Może to mieć negatywny wpływ na oddychalność kurtki. Złota reguła: gdy nosisz kurtkę przeciwdeszczową codziennie, powinieneś prać ją średnio raz na miesiąc.

 • Z reguły kurtkę przeciwdeszczową można bez obaw prać w pralce. Należy wybierać w razie możliwości program bez wirowania lub krótkie wirowanie z niewielką liczbą obrotów. W razie wątpliwości rzucić okiem na wszytą etykietę dotyczącą pielęgnacji.Mocniej zabrudzone miejsca (np. kołnierz, mankiety, kieszenie) można dodatkowo przed praniem ostrożnie zaprać z użyciem miękkiej szczotki, wody i mydła galasowego.

 • Wskazówka na wstępie: nie stosować płynu do prania do zastosowania w pełnym zakresie temperatur, płynu zmiękczającego ani wybielaczy. Ponadto lepiej nadaje się płynny środek piorący niż proszek do prania, który może zakleić membranę. Jednakże nawet w jego przypadku należy zachować ostrożność: niektóre płynne środki piorące zawierają zmiękczające płyny do płukania. Najlepiej nadają się delikatne środki piorące lub specjalne środki piorące do outdoorowej odzieży funkcyjnej, które wyjątkowo łatwo się wypłukują.

  Do prania kurtki przeciwdeszczowej nie należy używać zbyt dużej ilości środka piorącego. Zasadniczo obowiązuje zasada: prać częściej przy użyciu małej ilości środka, a nie rzadziej przy użyciu dużej ilości środka.

 • Większość nieprzemakalnych kurtek można prać w pralce w temperaturze 30 stopni. Dokładne wskazówki można znaleźć na etykiecie dotyczącej pielęgnacji.

  Łatwe pranie kurtki przeciwdeszczowej:

  • Mocno zabrudzone miejsca zaprać z użyciem miękkiej szczotki i mydła galasowego.
  • Zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne i zapięcia na rzep i włożyć kurtkę do pralki.
  • Wybrać delikatny program prania.
  • Wybrać w zależności od membrany temperaturę 30 lub 40 stopni, o ile jest to zgodne z zaleceniami na etykiecie dotyczącej pielęgnacji.
  • Użyć płynnego środka piorącego do outdoorowej odzieży funkcyjnej zgodnie z jego instrukcją.
  • Wypłukać kurtkę kilkakrotnie w czystej wodzie, aby pozbyć się pozostałości środka piorącego.
  • Następnie pozostawić kurtkę do wyschnięcia na powietrzu.
 • Aby podczas kolejnej przygody nadal być dobrze chronionym przed wiatrem i czynnikami pogodowymi, nie tylko należy prać kurtkę przeciwdeszczową, lecz także regularnie ją impregnować. Najlepiej po każdym praniu sprawdzić pod kranem, czy woda perli się na powierzchni kurtki. Jeżeli nie, to należy przeprowadzić impregnację z użyciem odpowiedniego sprayu lub środków impregnująco-piorących.

  Zaimpregnowana kurtka ma ponadto lepsze właściwości oddychalności i tym samym lepiej sprawdza się w drodze!

Szukasz wysokiej jakości środka do prania kurtki przeciwdeszczowej?

W ofercie firmy Jack Wolfskin znajdziesz optymalne środki pielęgnacyjne – oczywiście bez budzących wątpliwości substancji chemicznych!

Zapoznaj się z ofertą środków pielęgnacyjnych