Arrow down

Czysta przyjemność z szusowania po stoku: pranie i pielęgnacja kurtki narciarskiej

Dzięki wysokiej jakości kurtce narciarskiej spędzanie czasu na stoku sprawia jeszcze większą frajdę. Jednakże taki element ubioru musi znieść wiele: brud, pot i ślady po kremie przeciwsłonecznym. Aby na długo zachować oddychające i nienasiąkliwe właściwości materiału, powinno się prać kurtkę narciarską. Wyjaśnimy, jak należy to robić.

 • Przed wypraniem kurtki narciarskiej najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to naprawdę konieczne. Generalnie odzież funkcyjną należy prać możliwie jak najrzadziej, aby chronić wrażliwe włókna. Jeżeli jednak nie można uniknąć prania,
  należy najpierw zapoznać się z wszytą etykietą dotyczącą pielęgnacji.

  Z reguły zaleca się, aby delikatnej odzieży narciarskiej nie prać wraz z innymi elementami odzieży. Z jednej strony zamki błyskawiczne kurtki narciarskiej mogą uszkodzić odzież, z drugiej strony zalecane jest użycie specjalnego środka piorącego do nieprzemakalnych materiałów funkcyjnych, aby odpowiednio wyprać kurtkę narciarską. Sprawia on, że kurtka narciarska pozostanie oddychająca i nienasiąkliwa, nie nadaje się natomiast do prania niepowlekanych materiałów. Jeżeli kurtka ma wypełnienie puchowe, należy używać środków do prania puchu. Pozwala on zachować naturalną sprężystość puchu.

  Ponadto bez względu na to, czy pierze się już noszoną, czy nową kurtkę narciarską: zrezygnuj z płynu zmiękczającego i wybielacza. Mogą one zatkać pory membrany kurtki. Wybierz ponadto delikatny program oraz niskie obroty przy wirowaniu.

 • Krok po kroku:

  • Opróżnij bęben pralki.
  • Opróżnij wszystkie kieszenie kurtki narciarskiej i zapnij zamki błyskawiczne i zapięcia na rzep.
  • Zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji na etykiecie i stosuj się do nich. Jeżeli nie jest zalecane inaczej, postępuj dalej, jak opisano poniżej:
  • Większe zabrudzenia usuń wstępnie wilgotną gąbką.
  • Odwróć kurtkę na lewą stronę i włóż ją do pralki.
  • Nalej specjalny środek piorący do dozownika. Uwzględnij dane dotyczące dozowania na opakowaniu!
  • Wybierz delikatny program prania z maksymalną temperaturą 40 stopni.
  • Ustaw krótkie wirowanie przy niskiej liczbie obrotów.
 • Aby odpowiednio wysuszyć kurtkę narciarską, należy rozłożyć ją na suszarce lub powiesić na wieszaku. Informację, czy można kurtkę wysuszyć w suszarce, znaleźć można na etykiecie producenta. W razie wątpliwości lepiej wysuszyć kurtkę na powietrzu, ponieważ jest to najdelikatniejsza metoda.

 • Zanim ruszysz ponownie na stok, powinieneś na nowo zaimpregnować kurtkę. Dzięki temu pozostanie także w przyszłości oddychająca i nienasiąkliwa. Aby zaimpregnować kurtkę, należy podczas prania dodać środek impregnujący. Alternatywnie można jeszcze lekko wilgotną kurtkę narciarską spryskać sprayem impregnującym.

Jeśli nadal poszukujesz najlepszego sposobu na pielęgnację Twojej kurtki narciarskiej:

w naszej ofercie znajdziesz odpowiedni środek pielęgnacyjny.

Do środków pielęgnacyjnych