Download
Górski krajobraz

Cel osiągnięty

Nasza odzież oraz wszystkie produkty z oferty wyposażenia są całkowicie wolne od PFC

Nasze zaangażowanie:

Kolejny ważny krok na drodze zrównoważonego rozwoju i nieszkodzenia środowisku! Od wiosny/lata 2019 r. wszystkie nasze produkty odzieżowe oraz wszystkie plecaki i torby są w 100% wolne od PFC.

100% PFC Free

Oznacza to, że większa część naszych produktów jeszcze przed terminem, jaki sobie sami wyznaczyliśmy, jest całkowicie wolna od PFC. Jeśli chcesz wyszukać produkty wolne PFC w naszym sklepie internetowym, wystarczy zaznaczyć pole „Wolny od PFC” w kategorii „Szczegóły wyposażenia”. Wszystkie wolne od PFC, nienasiąkliwe artykuły są ponadto oznakowane widocznym powyżej symbolem „w 100% wolne od PFC”.

Odzież bez PFC
Wyposażenie bez PFC
Buty bez PFC

Nasze wyzwanie

Czym jest PFC?
Z jakiego powodu stosuje się PFC w produktach tekstylnych?

Czym jest PFC?

Jako PFC (związki perfluoroalkilowe oraz polifluoroalkilowe) określana jest duża grupa substancji chemicznych, które stanowią półprodukty, substancje pomocnicze lub produkty rozkładu określonych związków fluorowęglowych.

Są to substancje powierzchniowo czynne, w których atomy wodoru na szkielecie węglowym zostały całkowicie zastąpione przez atomy fluoru. Tworzą one długie polimery fluorowe, których właściwości hydrofobowe (nienasiąkliwość wodą) oraz lipofobowe (nienasiąkliwość tłuszczem) wykorzystywane są w licznych produktach konsumenckich. Dlatego też polimery fluorowe stosowane są między innymi do zapewnienia nienasiąkliwości, nieprzyjmowania brudu oraz tłuszczu w dywanach, odzieży czy w przyborach kuchennych z nieprzywierającą powłoką.

Z jakiego powodu stosuje się PFC w produktach tekstylnych?

PFC stosowane są głównie jako polimery ze względu na ich właściwości nienasiąkliwości i nieprzyjmowania brudu do impregnacji (tzw. DWR) na zewnętrznych powierzchniach materiałów odzieży chroniącej przed czynnikami pogodowymi. Wykończone w ten sposób materiały łączą w sobie bardzo dobre właściwości nienasiąkliwości i nieprzyjmowania brudu z trwałością i odpornością.

Nasza motywacja

Odzież jest nam bliska. Bardzo bliska, ponieważ nosimy ją codziennie. Ogrzewa nas i chroni przed czynnikami pogodowymi takimi jak deszcz czy śnieg.

Ponieważ odzież jest nam całkiem dosłownie tak bliska, przykładamy szczególnie dużą wagę do tego, aby stosowane materiały były dobrze tolerowane przez skórę i przyjemne w noszeniu. Dlatego zwracamy uwagę na to, jakie surowce stosujemy do produkcji oraz w jakich warunkach ta produkcja się odbywa. Jako producent odzieży outdoorowej tworzymy produkty do noszenia na zewnątrz podczas poznawania natury i korzystania z jej uroków. Troska o naturę i nasz biotop leżą nam szczególnie na sercu – ponieważ lubimy przebywać na zewnątrz i chcemy zachować ten świat dla przyszłych pokoleń.

Nasi partnerzy

Długiej drogi do bardziej zrównoważonych kolekcji nie pokonujemy jednak sami. Aby osiągnąć cel, już od wczesnego etapu mieliśmy u boku partnerów. Etykieta Bluesign gwarantuje ekologiczną produkcję, natomiast fundacja Fair Wear Foundation sprawdza warunki pracy pracowników w krajach produkcyjnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Tutaj znajdziesz naszych najważniejszych partnerów oraz szczegółowe informacje na ich stronach internetowych.

FAQ

PFC stosowane są głównie ze względu na ich właściwości nienasiąkliwości i nieprzyjmowania brudu do impregnacji (tzw. DWR) na zewnętrznych powierzchniach materiałów odzieży chroniącej przed czynnikami pogodowymi. Produkty nie tylko zyskują właściwości nienasiąkliwości i nieprzyjmowania brudu, lecz także są bardzo trwałe i odporne.

Tak, bez ograniczeń! Organy regulacyjne i nadzorcze z całego świata zwracają uwagę na to, że używanie funkcjonalnych produktów outdoorowych zawierających PFC nie stanowi zwiększonego ryzyka dla użytkowników.

Obecnie dostępne są różne alternatywy dla nienasiąkliwych materiałów zawierających PFC. Bazują one na najróżniejszych technologiach. W przypadku każdego materiału konieczne jest przeprowadzenie testów oraz dobranie odpowiedniego wykończenia. Stosowane przez nas materiały niezawierające PFC w niczym nie ustępują materiałom zawierającym PFC pod względem właściwości nienasiąkliwości czy trwałości. Obecnie w przypadku materiałów niezawierających PFC nie da się osiągnąć tylko właściwości nieprzyjmowania oleju.

Także kurtki softshell, które są tylko nienasiąkliwe, ale nie nieprzemakalne, wyróżniają się wykończeniem strony zewnętrznej, dzięki któremu woda perli się na ich powierzchni. Od kolekcji letniej 2019 wszystkie nasze kurtki softshell są wolne od PFC. Kurtki polarowe nie posiadają nienasiąkliwego wykończenia, dlatego zasadniczo nie zawierają PFC.

Technologia ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi Texapore firmy Jack Wolfskin bazuje na membranach i powłokach z poliuretanu (PU). Takie membrany i powłoki są ekstremalnie elastyczne, trwałe, zapewniają najlepsze wartości nieprzemakalności i wiatroszczelności oraz bardzo dobrą oddychalność. W technologii Texapore nie są stosowane substancje PFC.