Arrow down

Pranie wełnianych swetrów: w ten sposób unikniesz zbiegnięcia się i sfilcowania

Każdy to zna: już po pierwszym niewłaściwym praniu ulubiony wełniany sweter sfilcował się i pasuje co najwyżej na lalkę. To się już nigdy nie powtórzy! Tutaj dowiesz się, jak można prać i suszyć wełniany sweter, aby móc się nim cieszyć jak najdłużej.

 • Wełna jest produktem naturalnym, który ma wiele wspaniałych właściwości: jest oddychająca, zapewnia ciepło i jest przyjemnie miękka w dotyku Jednakże jeżeli chodzi o pielęgnację, włókna są wrażliwe. Jedno niewłaściwie przeprowadzone pranie i sweter jest zniszczony.

  Ale dlaczego mięciutki wełniany sweter po praniu staje się twardy i traci kształt? Podobnie jak ludzkie włosy każde włókno zamknięte jest w łusce. Pod wpływem wilgoci, zbyt wysokiej temperatury i tarcia podczas prania ta warstwa ochronna może zostać naruszona i tym samym stać się szorstka. Poszczególne włókna plątają się i filcują.

  Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o sweter z wełny merynosowej, moheru czy wełny z alpaki. Podstawowe właściwości wełny pozyskiwanej od różnych zwierząt nie różnią się między sobą.

 • Najlepiej stosować łagodny środek piorący. Takie środki mają neutralny odczyn pH i chronią wrażliwe włókna. Płyny zmiękczające, płyny do prania w pełnym zakresie temperatur i płyny do prania tkanin kolorowych nie nadają się natomiast do prania wełny. Zawierają one enzymy oraz inne składniki, które mogą uszkodzić włókna wełny.

 • Podczas prania wełnianego swetra należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby go jak najmniej trzeć. To, czy sweter można wrzucić do pralki, czy lepiej uprać ręcznie, zdradzi etykieta dotycząca pielęgnacji. Najczęściej wełniane swetry można prać w pralce. Tak to się robi:

  • Należy wypełnić pralkę maksymalnie do połowy. Dzięki temu ubrania nie będą tak mocno się o siebie ocierać.
  • Jeżeli w tym samym cyklu wyprane mają być ubrania, które mają zamki błyskawiczne, należy użyć siateczki do prania, aby chronić wełniane rzeczy.
  • Zgodnie z zaleceniami producenta należy wybrać najdelikatniejszy program prania. Większość pralek ma specjalny program do prania wełny lub odpowiadający praniu ręcznemu.
  • Należy wybierać program z najniższą możliwą temperaturą prania oraz stosować się jednocześnie do zaleceń producenta. Temperatura prania nie powinna mieć więcej niż 30 stopni, tak aby nie uszkodzić wrażliwych włókien.
  • Należy unikać nadmiernego wirowania wełnianego swetra. Dlatego specjalne programy pomijają wirowanie lub jest ono bardzo krótkie.
 • Często słyszy się, że wełniane swetry lepiej prać ręcznie. Rzeczywiście pranie w pralce może być znacznie delikatniejsze dla włókien. Ponieważ w przypadku prania ręcznego łatwo może zdarzyć się to, że użyje się zbyt gorącej wody lub materiał będzie zbyt mocno pocierany lub wyżymany. Jeżeli mimo to zapadnie decyzja o ręcznym praniu swetra, należy postępować nadzwyczaj ostrożnie:

  • Stosować tylko letnią wodę.
  • Napełnić wodą miskę, w której sweter będzie mieć wystarczająco dużo miejsca.
  • Nalać do wody niewielką ilość płynu do prania wełny.
  • Następnie zanurzyć w wodzie sweter.
  • Delikatnie ściskać sweter. Unikać pocierania.
  • Następnie dokładnie wypłukać sweter pod letnią, bieżącą wodą.
  • Ostrożnie wycisnąć nadmiar wody. W żadnym wypadku nie wolno wyżymać swetra.
 • Zazwyczaj, aby wysuszyć pranie, wiesza się je na suszarce do prania. W przypadku wełnianych rzeczy nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ mogą się w ten sposób się zdeformować. Także mocne słońce czy bezpośrednia bliskość kaloryfera nie są dobre dla wełny, swetry mogą stać się twarde i drapiące. Nie należy także w żadnym wypadku suszyć wełnianych rzeczy w suszarce.

  Wskazówka: mokrą wełnianą odzież suszyć po rozłożeniu na powietrzu. Nieważne, czy została wyprana w pralce, czy ręcznie. Ponieważ włókna chłoną dużą ilość wilgoci, wcześniej należy dobrze odcisnąć wodę. Podobnie jak w przypadku prania, także teraz nie wolno wyżymać wełnianych ubrań! Zalecane jest natomiast, aby rozłożyć je na dużym ręczniku, zrolować i lekko dociskać. Ręcznik wchłonie wilgoć.

 • Nawet gdy wełniany sweter jest prany bardzo delikatnie, każde pranie w większym lub mniejszym stopniu go niszczy. Dlatego należy prać wełniane swetry tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne – czyli w przypadku poplamienia czy większego zabrudzenia. Najczęściej wystarczy przewietrzyć ubranie na świeżym powietrzu. Zapachu potu itp. można uniknąć, wkładając pod sweter koszulkę.

Szukasz miękkiego swetra na chłodne dni?

Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem. Można znaleźć tu duży wybór miękkich i ciepłych swetrów dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

Swetry dla kobiet
Swetry dla mężczyzn
Swetry dla dzieci