Arrow down

Pranie kurtki zimowej: jak należy prać kurtkę zimową?

Kurtka zimowa jest idealnym elementem ubioru przy trzaskającym mrozie. Ale jak można prać kurtkę zimową tak, aby nie utraciła nic na swojej funkcjonalności? Dzięki zwróceniu uwagi na parę kwestii Twoja kurtka będzie czysta i nadal będzie zapewniać niezawodną ochronę. Tutaj dowiesz się, jak prawidłowo pierze się kurtkę zimową!

  • Kryształki lodu połyskują, powietrze jest kryształowo przejrzyste – marsz na łono natury! Aby kurtka zimowa była zawsze gotowa do użycia, należy ją od czasu do czasu wyprać. Kiedy należy prać kurtkę zimową? Nie ma reguły. W następujących trzech przypadkach pranie kurtki może być zalecane:

    1. Po wyprawie: podczas kilkudniowej wyprawy na łonie natury kurtka narażona jest na różne obciążenia. Na zanieczyszczenie potem, sebum czy solą, którą posypywane są ulice. W dłuższym okresie czasu może się to negatywnie odbić na jej właściwościach. Po dłuższej wyprawie zalecane jest wypranie kurtki zimowej.
    2. Po zakończeniu sezonu: gdy dni stają się cieplejsze, wymieniasz kurtkę zimową na lżejszą kurtkę przejściową lub kurtkę softshell. Zanim schowasz kurtkę zimową do szafy, powinieneś ją wyprać.
    3. W przypadku zabrudzeń: gdy wędruje się podczas opadów śniegu z deszczem po błotnistych ścieżkach, może to pozostawić ślady na kurtce i spodniach. W przypadku mocniejszych zabrudzeń należy wyprać kurtkę.

    Nie wolno zapomnieć o tym, że każde pranie osłabia włókna kurtki. Dlatego należy unikać zbędnego prania kurtki zimowej.

  • Jak prać kurtkę zimową tak, aby nie utraciła nic na swojej funkcjonalności? Następujące wskazówki odpowiedzą na to pytanie. Dotyczą one zarówno kurtek puchowych, jak i kurtek zimowych z wypełnieniem włókien syntetycznych.

    Tak prawidłowo pierze się kurtki zimowe:

    • Nie stosować płynów zmiękczających: pranie kurtki zimowej z użyciem płynu zmiękczającego nie jest dobrym pomysłem. Nie dotyczy to tylko kurtek zimowych Jack Wolfskin, lecz także kurtek outdoorowych wszystkich producentów. Płyn zmiękczający otacza włókna tekstylne i może pogorszyć ich funkcjonalność.
    • Odpiąć futrzany kołnierz: gdy chce się wyprać zimową kurtkę z futerkiem, należy wcześniej odpiąć aplikacje, o ile jest to możliwe. Lepiej wyprać je ręcznie.
    • Zapiąć zamki błyskawiczne: podczas wirowania otwarte zamki błyskawiczne mogą zahaczyć o bęben. Dlatego należy zamknąć wszystkie zamki błyskawiczne, rzepy oraz zatrzaski, zanim włoży się kurtkę zimową do pralki. Troczki ściągające należy lekko ściągnąć.
    • Czytać etykietę: W jakich temperaturach i w jakim programie prania można prać kurtkę zimową? Czy wolno suszyć kurtkę w suszarce? Te informacje znaleźć można na etykiecie umieszczonej wewnątrz kurtki.
    • Unikać zbyt wysokiej temperatury: kurtkę zimową można prać w pralce – temperatura nie może przekraczać 40 stopni. Wyższe temperatury mogą uszkodzić włókna.
    • Usunąć wcześniej plamy: niezamierzony ślizg po mokrej trawie może pozostawić ślady na kurtce. Takie plamy najlepiej wcześniej usunąć mydłem galasowym. Odczekać chwilę i następnie włożyć kurtkę do pralki!
  • Kurtki zimowe z wypełnieniem puchowym i wypełnieniem z włókien syntetycznych należy prać inaczej. Kurtkę puchową można przez noc wywietrzyć, gdy jedynie zawilgła lub źle pachnie. Kolejnego dnia będzie znów gotowa do użycia. Plamy można usunąć z użyciem wody i mydła.

    Tak prawidłowo pierze się puchowe kurtki zimowe:

    • Prać oddzielnie: kurtki puchowe są duże i po wchłonięciu wody stają się ciężkie. Dlatego należy prać je oddzielnie. Pralka musi mieć pojemność co najmniej sześciu kilogramów.
    • Środek piorący: jedno z ważniejszych pytań, gdy chce się wyprać kurtkę zimową, brzmi: jaki środek piorący będzie odpowiedni? Do prania kurtek puchowych najlepiej używać specjalnego środka do prania puchu. Tradycyjne środki piorące nie nadają się prania puchu, ponieważ mogą uszkodzić ochronną warstwę tłuszczu i negatywnie wpłynąć na naturalną sprężystość.
    • Program prania: gdy pierze się kurtkę zimową w pralce, narzuca się pytanie: który program będzie najlepszy? Niektóre pralki mają specjalny program do prania puchu. Alternatywnie można wyprać kurtkę puchową w delikatnym programie prania lub w programie do prania wełny w 30 stopniach. Należy jednocześnie uwzględniać wskazówki na etykiecie dotyczącej pielęgnacji. Ważna jest ilość wody: kurtka powinna być całkowicie zanurzona w wodzie.
    • Piłki tenisowe: dobrym sposobem jest pranie kurtek zimowych z piłkami tenisowymi. Trzy do czterech piłek tenisowych sprawi, że puch nie zbije się.
    • Wirowanie: kurtki puchowe powinny być odwirowane, ponieważ wchłaniają dużo wody. Należy nastawić wirowanie na 800 obrotów. Na koniec można ustawić 1000 obrotów, aby pozbyć się nadmiaru wody.
    • Płukanie: aby usunąć pozostałości środka piorącego, po praniu można wybrać program dodatkowego płukania.
    • Suszarka: po praniu należy włożyć kurtkę oraz piłki tenisowe do suszarki. Suszarka powinna pracować przez ok. godzinę w temperaturze od 30 do 60 stopni, jeżeli wg etykiety dotyczącej pielęgnacji kurtka się do tego nadaje. Często konieczny jest drugi lub trzeci cykl suszenia.
    • Wietrzenie: po wysuszeniu kurtkę puchową należy wietrzyć jeszcze przez cały dzień, aby ewentualna pozostała wilgoć mogła odparować.
    • Suszenie na powietrzu: suszenie kurtki puchowej wyłącznie na powietrzu nie jest dobrym pomysłem. Schnięcie trwa kilka dni, piórka mogą się zbić lub kurtka będzie schnąć nierównomiernie i powstaną plamy. W najgorszym razie może rozwinąć się pleśń. Gdy kurtka suszona jest na powietrzu, należy rozłożyć ją na suszarce do prania i często odwracać.
  • Także w przypadku kurtek z wypełnieniem z włókien syntetycznych zewnętrzne zabrudzenia można usunąć wodą z mydłem. Zapachów w przypadku kurtek z wypełnieniem z włókien syntetycznych nie można usunąć jednakże przez wietrzenie tak jak w przypadku kurtek puchowych. Za to pranie kurtek z wypełnieniem poliestrowym jest bardzo łatwe.

    • Środek piorący: najlepiej używać specjalnego środka piorącego do tekstyliów funkcyjnych. Środki takie piorą materiały funkcyjne delikatnie, niezawodnie i optymalnie z poszanowaniem środowiska naturalnego.
    • Program prania: idealnym przypadkiem jest, gdy pralka ma specjalny program do prania tekstyliów sportowych. Alternatywnie kurtkę z wypełnieniem z włókien syntetycznych w zależności od wskazówek na etykiecie dotyczącej pielęgnacji można prać w delikatnym programie prania w maksymalnie 40 stopniach.
    • Wirowanie: kurtki z wypełnieniem poliestrowym należy delikatnie wirować przy 800 obrotach. W ten sposób nie uszkodzi się ewentualnych powłok.
    • Płukanie: gdy pralka nie ma programu do tekstyliów sportowych, należy na koniec wybrać jeszcze jeden lub dwa dodatkowe cykle płukania. Płukanie jest ważne, aby pozbyć się resztek środka piorącego, który może mieć wpływ na oddychalność kurtki.
    • Suszenie: to czy kurtka może być suszona w suszarce można sprawdzić na etykiecie. Często lepszym wyborem jest powieszenie kurtki, aby wyschła. Poliester – inaczej niż puch – schnie bardzo szybko.
  • Bez względu na to, czy kurtka zimowa używana jest do pracy, czy w czasie wolnym: nie chcesz w niej zmoknąć. Dlatego kurtkę zimowa należy impregnować podczas prania. Impregnacja sprawia, że woda perli się powierzchni kurtki i poprawia się jej oddychalność. Także kurtki przeciwdeszczowe, narciarskie czy 3 w 1 należy od czasu do czasu impregnować. Dzięki temu przez długi czas pozostaną nieprzemakalne i nie będą przyjmować brudu.

    Do odpowiedniej impregnacji najlepiej stosować specjalnego środka impregnującego Jack Wolfskin. Należy przy tym stosować się do instrukcji użytkowania, aby osiągnąć optymalne wyniki.

    Nasze wskazówki pomogą Ci prać, suszyć i impregnować kurtkę zimową bez problemów. Dzięki temu będzie gotowa na kolejną przygodę outdoorową!

Szukasz odpowiedniego środka do prania puchowej kurtki? Albo może chcesz poddać swoją kurtkę impregnacji w pralce?

U nas znajdziesz właściwe produkty pielęgnacyjne – bez szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych!

Zapoznaj się z ofertą środków pielęgnacyjnych