Arrow down

Pranie kurtki softshell: w ten sposób zachowasz jej funkcjonalność

Zaletami kurtek softshell są komfort klimatu i swoboda ruchów. Poza tym zapewniają one idealną ochronę przed 90% warunków pogodowych. Aby móc długo cieszyć się swoją kurtką softshell, należy ją regularnie prać i impregnować.

 • Kurtkę softshell należy prać regularnie. Dotyczy to w szczególności kurtek softshell z membraną takich jak nasze softshelle Stormlock. Ponieważ gdy jest ona mocno eksploatowana, z czasem membrana może się zapchać np. przez:

  • pot,
  • krem z filtrem UV,
  • makijaż.

  Częstotliwość prania kurtki softshell zależy generalnie od tego, jak intensywnie się ją nosi. Jeżeli w kurtce robi się często dłuższe wyprawy lub wycieczki, regularne pranie jest dobrym pomysłem.

  Złota reguła: gdy na mankietach przy rękawach czy kołnierzu widoczne są tłuste plamy, należy wyprać kurtkę. Jeżeli natomiast widoczne są pojedyncze plamy, należy jeszcze odczekać i dalej nosić kurtkę.

 • Jasna odpowiedź: w przypadku kurtek softshell należy z niego bezwarunkowo zrezygnować. Powód: Płyn zmiękczający osadza się w porach materiału i może je całkowicie zatkać lub utworzyć film na powietrzni materiału. W następstwie kurtka utraci oddychalność.

 • Z zasady lepiej nadaje się płynny środek piorący niż proszek do prania, który może zakleić membranę. Najlepszym wyborem jest delikatny środek piorący lub specjalny środek do prania outdoorowej odzieży funkcyjnej. Wymienić należy certyfikowane produkty do pielęgnacji kurtek softshell.

  Pranie kurtki softshell:

  • Zapoznać się z etykietą dotycząca pielęgnacji.
  • Zaprać większe zabrudzenia lub zatłuszczone mankiety i kołnierze. W tym celu pocierać te miejsca miękka gąbką zwilżoną ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego środka piorącego, odczekać, aż środek zadziała i dobrze opłukać to miejsce.
  • Zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne i zamki na rzep.
  • Włożyć kurtkę do pralki.
  • Ustawić temperaturę 30 lub 40 stopni (patrz etykieta!) oraz program prania ręcznego, prania wełny oraz delikatny program prania.
  • Pralkę załadować maksymalnie do dwóch trzecich, tak aby pranie było dobrze płukane.
  • Wirować kurtkę przy 800 obrotach.
 • Jeżeli stoisz w deszczu i jego krople, perląc się, spływają po powierzchni kurtki – oznacza to, że jest ona perfekcyjnie pielęgnowana. Gdy efekt perlenia się wody jest słabszy, należy na nowo zaimpregnować kurtkę. Zaleca się stosowanie sprayów o optymalnym składzie oraz odpowiednich środków impregnująco-piorących. Wysokogatunkowa i dobrze pielęgnowana odzież sprawi, że wyprawy outdoorowe będą nie tylko bezpieczne i odbywane w komfortowych warunkach. Będziesz mieć z nich także więcej przyjemności.

  Łatwa pielęgnacja i impregnacja wszystkich nieprzemakalnych materiałów funkcyjnych – bezzapachowa, całkowicie wypłukiwana z materiału i przyjazna dla środowiska!

  1. Impregnacja: Środek impregnujący należy wlać do przegródki na środek do prania. Upewnić się, że elementy odzieży nie są zbyt mocno ściśnięte. Przeprowadzić pełny cykl prania i płukania (w min. 30°C).
  2. Suszenie: Działanie ochronne aktywowane jest przez ciepło, dlatego wyprane produkty należy suszyć albo w suszarce przy średniej temperaturze przez 50 minut (o ile pozwala na to instrukcja pielęgnacji) lub prasować do całkowitego wysuszenia, aby uzyskać doskonały efekt.

  Te produkty optymalnie nadają się:

  Apparel Clean & Proof 300
  Apparel Proofer Wash In

Nadal szukasz odpowiedniego softshellu zapewniającego skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i wysoki komfort noszenia?

Podczas wchodzenia na szczyt rześkiego dnia czy obserwowania ptaków: kurtki softshell dla mężczyzn i kobiet są najlepszym wyborem.

Kurtki softshell dla kobiet
Kurtki softshell dla mężczyzn