Arrow down

Rozłożenie ciężaru: właściwe pakowanie plecaka na jednodniową wyprawę

Planujesz jednodniową wyprawę i chcesz spakować swój plecak. Ale co właściwie trzeba zabrać ze sobą? Jaki rozmiar powinien mieć idealny plecak na wędrówki i jak należy spakować wszystko, aby rozłożyć ciężar i odciążyć plecy? Dzięki instrukcji sporządzonej przez naszych ekspertów szybko sobie poradzisz z pakowaniem i będzie można rozpocząć wyprawę!

Video fallback image

Wskazówki dotyczące pakowania na następną jednodniową wyprawę

  • Zanim zajmiemy się pakowaniem plecaka, należy najpierw zastanowić się, jaki plecak wybrać.

    Na jednodniową wyprawę wystarczy najczęściej mały plecak o pojemności 30 litrów lub mniejszy. Odporny na rozdarcia i czynniki pogodowe materiał sprawi, że zawartość nie zmoknie w przypadku deszczu. Wyściełane paski na ramiona i pas biodrowy nie tylko dają komfort, lecz także pozwalają równomiernie rozłożyć ciężar na plecach.

    Odnośnie do ciężaru: należy zredukować zawartość plecaka na wędrówki do tego, co niezbędne. Idealna waga całego plecaka na jednodniową wyprawę nie powinna przekraczać 6 kg.

  • Z lekkim plecakiem wędruje się o wiele swobodniej. Na naszej liście przedmiotów, które należy zabrać na jednodniową wyprawę, znajduje się tylko to, co konieczne:

    • chroniąca przed zimnem kurtka polarowa,
    • chroniąca przed wiatrem kamizelka na porę przejściową lub wędrówki w wyższych partiach,
    • wiatroszczelna, oddychająca kurtka przeciwdeszczowa,
    • koszulka funkcyjna na zmianę,
    • szybkoschnąca chustka wielofunkcyjna, której można użyć, jako chustki na szyję czy opaski,
    • czapka,
    • pojemnik na prowiant,
    • bidon.

    Ponadto koniecznie: zestaw pierwszej pomocy, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne oraz komórka.

  • Gdy przygotowane są wszystkie przedmioty, można przejść do pakowania. Należy zwracać uwagę na to, by pakować rzeczy w odpowiedniej kolejności. Ciężkie rzeczy należy umieszczać blisko ciała i w połowie długości pleców. Wymienić należy tutaj wyposażenie fotograficzne czy prowiant. W idealnym przypadku plecak ma u dołu specjalną komorę na prowiant. Gdy ciężkie przedmioty znajdują się blisko pleców, łatwiej o wyprostowaną postawę ciała podczas chodzenia. Odciąża to kręgosłup.

    Lekkie, zajmujące dużo miejsca przedmioty takie jak kamizelka czy kurtka przeciwdeszczowa należy spakować w dole plecaka. Wszystkie przedmioty, które muszą być pod ręką (krem z filtrem UV, komórka), lądują u góry lub w kieszeni w klapie. Bidon należy włożyć do kieszeni bocznej, aby móc w każdej chwili z niego skorzystać bez konieczności zdejmowania plecaka.

  • Aby plecak perfekcyjnie przylegał do pleców, należy odpowiednio wyregulować paski. Główny ciężar musi przy tym spoczywać nie na ramionach, lecz na miednicy. W przeciwnym razie plecak się osuwa i szybko bolą całe plecy. Najpiękniejsza wycieczka stanie się wtedy jedynie frustrującym przeżyciem. Kilka ustawień pozwoli tego uniknąć.

    1. Zapiąć pas biodrowy i dociągnąć lekko nad miednicą, tak aby na niej osiadł i się oparł.
    2. Zapiąć i dociągnąć pas piersiowy.
    3. Jednocześnie dociągnąć oba paski na ramiona, nie poruszać przy tym rąk do tyłu.

Poszukujesz odpowiedniego wyposażenia na następną wędrówkę?

Wystarczy zapoznać się w tym celu z naszym asortymentem na piesze wycieczki.

Do wyposażenia na wędrówki