Arrow leftArrow right
Zdjęcie tytułowe – Eric Larsen
Portret Eric Larsen

Eric Larsen

Poszukiwacz przygód w regionach polarnych, przewodnik ekspedycyjny, kierujący psimi zaprzęgami i trener prowadzenia psich zaprzęgów USA flag
Instagram logo

Poszukiwacz przygód w regionach polarnych, przewodnik ekspedycji i szkoleniowiec Eric Larsen spędził ostatnie 25 lat w jednym z najodleglejszych i najdzikszych regionów na świecie. Do dzisiaj Eric zorganizował więcej ekspedycji na biegun północny i południowy niż jakikolwiek inny Amerykanin w historii. Na liście wypraw znajduje się pierwsza ekspedycja letnia na biegun północny oraz związana z pobiciem rekordu świata ekspedycja na biegun południowy, północny i na szczyt Mount Everest – i to wszystko w ciągu 365 dni. W maju 2014 roku Eric wraz ze swoim kompanem Ryanem Watersem wybrali się bez wyposażenia w podróż z położonej na północy Wyspy Ellesmere'a do geograficznego bieguna północnego, która z racji zmiany klimatu będzie ostatnią wyprawą na biegun północny w historii. Film dokumentalny o tej podróży był transmitowany na całym świecie na Discovery Networks. W swojej nagrodzonej książce „On Thin Ice: An Epic Final Quest into the Melting Arctic“ Eric przedstawił obszerne sprawozdanie ze swojej przygody.

Jego zamiłowanie do przygód i sukcesy mają różnorodną formę: pierwsze wejście na szczyt w Himalajach w Nepalu, wyprawy i wyścigi z psim zaprzęgiem, zimowe wyprawy rowerowe, przeprawy górskie w kilku dyscyplinach sportowych i wiele więcej. Jako doświadczony przewodnik górski Eric prowadzi regularnie ekspedycje „Last Degree” na biegun północny i południowy i miesięczne przeprawy przez pokrywę lodową w Grenlandii. Ponadto prowadzi on co roku wiele szkoleń w Minnesocie, Colorado i Norwegii, które dotyczą wymagań związanych z ekspedycjami zimowymi.

W styczniu 2021 roku u Erica zdiagnozowano nowotwór jelita grubego III stopnia i po 1,5 roku ciężkiej walki z chorobą obecnie jest on w fazie remisji. Pisze on książkę, w której opisuje swoje zmagania z rakiem.

Eric poświęcił całe swoje dorosłe życie na dzielenie się z innymi ludźmi swoją miłością do natury. Jako szkoleniowiec chce przybliżać ludziom pewne miejsca i wyzwania. Eric żyje ze swoją żoną Marią i dwójką małych dzieci – Meritt (10) i Ellie (7) w Crested Butte, Colorado. Jego aktualny rekord w niemyciu się wynosi 72 dni.